Przystanek Zatoka

            Tym razem inne podejście do relacji z wyjazdu. Przedstawiam tylko fotograficzny zapis z obserwacji z pierwszej dekady września 2013 r.

            Miejsce obserwacji: Mierzeja Wiślana - od ujścia Wisły w Mikoszewie, przez Jantar, Łaszkę, Kąty Rybackie, Krynicę Morską do wieży Drapolicza na Piracie oraz Półwysep Helski od Władysławowa do Helu.

            Obserwacje podzieliłem na trzy albumy:

Mewy, rybitwy, wydrzyki

Siewki

Pozostałe ptaszki

z szerszą fotorelacją z Akcji Bałtyckiej, punktem obrączkowania w Krynicy Morskiej dowodził Michał Wołowik – serdeczne podziękowania za miłe przyjęcie i poczęstunek.

            Najciekawsze obserwacje to niewątpliwie kilkutysięczne stado brzegówek na Łaszce, muchołówka mała na AB, kilka płatkonogów szydłodziobych i szlamnik w godówce w UW oraz wydrzyki ostro- i długosterne w UW, Kątach Rybackich i Krynicy. Najwięcej siewek w UW od strony Mikoszewa, na półwyspie w tym okresie tylko pojedyncze biegusy i sieweczki. Na Drapoliczu zastój w przelocie drapali.

            Zamieszczone tu trzy albumy oraz Wielkie żarcie nad Zatoką, Wielkie żarcie nad Zatoką – rybitwy białoczelne, Wielkie walki nad Zatoką pokazują niezwykłe bogactwo i różnorodność awifauny w okresie jesiennych przelotów na tym terenie.

W obserwacjach towarzyszyli mi: Dawid Kozłowski, Piotr Malik, Kasia Matejczyk, Krzysztof Lewicki, Kasia Iwan Malawska, Michał Malawski, Michał Wołowik oraz Jurek Kosior.